Zámková dlažba je nejčastěji používanou pochozí plochou kolem soukromých i firemních objektů, je velmi praktická a v mnoha případech krásná. Zámková dlažba má celou řadu výhod, které oceňují její vlastníci již řadu let.

Avšak není pravdou, že zámkovou dlažbu položíte a tím je celá záležitost uzavřena. Zámkovou dlažbu není vhodné ponechat vlastnímu osudu. Občasná leč pravidelná údržba je velmi důležitá a ovlivňuje právě životnost a vzhled vaší zámkové dlažby.

Nejčastější vadou na kráse zámkové dlažby jsou prorostlé mechy, plevele nebo vylitý olej a další nečistoty. V případě, že majitel ponechal zámkovou dlažbu ladem a bez údržby několik let, bude ho renovace stát mnohem více úsilí a času než občasná údržba. V horším případě bude muset značnou část nebo celou plochu dlažby vyměnit.

Jak odstranit z dlažby mech?

Existují dvě možnosti, jak se mechu zbavit. Jednou cestou je chemické čištění a tou druhou je čištění mechanické.

I při čištění zámkové dlažby mnoho lidí sáhne po chemii, která může být v případě mechů velmi účinným a efektivním pomocníkem. Vždy je to ale agresivní řešení a chemické látky, které se vsakují do půdy mohou ovlivnit okolní vegetaci. Proto chemii nepoužívejte v blízkosti bazénu, užitkové a okrasné zahrady. V obchodech naleznete celou řadu více či méně účinných chemických prostředků. Ideální doba na odstranění mechu je začátek jara.

Ať už nemůžete či nechcete používat chemii, je možné mechy odstranit mechanicky. Do ruky si vezmete speciální škrabku na spáry a můžete začít. Tato metoda je sice časově náročnější, ale nestojí ve výsledku tolik peněz a ochrání vaši zahradu před zbytečnou chemií. Škrabku můžete kombinovat s vysokotlakým čističem, ale pozor, tento způsob používejte co nejméně často. Při použití „wapky“ dochází k mechanickému zatěžování povrchu dlažby a její časté používání může zkrátit životnost vaší dlažby. Aby dlažba na konci procesu vypadala opět k světu, doporučujeme zapískovat spáry jemným křemičitým pískem.

Jak odstranit z dlažby olej a jiné mastnosty

Při znečištění dlažby olejem nebo jinou mastnotou jde o čas. Včasný start čištění rozhoduje o konečném výsledku. Nejprve místo vysušte absorpčními utěrkami, poté ji namokřete a použijte odmašťovací prostředek. Doma s největší pravděpodobností budete mít jar na nádobí. Ten nechte několik minut působit, následně jej smyjte vodou a dlažbu mechanicky vydrhněte kartáčkem. Můžete také použít posypový absorpční materiál – jemné hobliny, kočkolit a další podobné prostředky. Tento materiál řádně zadupejte, přikryjte a zatižte. Den, dva nechte působit, poté vše zameťte a skvrnu vyčistěte saponátem.
Obě varianty můžete opakovat, dokud není skvrna pryč. I v tomto případě vám může pomoci vysokotlaký čistič.

Chcete kolem svého domu novou zámkovou dlažbu?

Jestliže jste se rozhodli, že vaše zámková dlažba je v havarijním stavu a chcete dlažbu novou, pak není nic jednoduššího než nás kontaktovat. Realizujeme technicky propracované a hezky vypadající plochy zámkové dlažby. Zašlete nám nezávaznou poptávku emailem nebo pomocí kontaktního formuláře. My vám vypracujeme cenovou nabídku na materiál i realizaci celého projektu. Na spolupráci se těší tým Clevermat Solution.